0

۴ دلیل که چرا برنامه نویسان باید از git استفاده کنند

وقتی که برای اولین بار کلمه کنترل ورژن یا Git رو شنیذم فکر کردم که ابزار خط فرمانی است که برنامه نویسان حرفه ای و خفن از آن برای کار های تیمی بزرگ استفاده میکنند

پس به خودم گفتم که “من یه فرد تازه کارم تو برنامه نویسی،این به درد من نمیخوره بعدا بهش سر میزنم”

اشتباه کردم و بعد از مدتی متوجه شدم که گیت کمک خیلی بزرگی به برنامه نویسان تازه کار میکنه و ابزار مناسب این افراد هست

گیت برای کودک ۵ ساله

تصور کنید که در حال رنگ آمیزی روی یک کتاب گل رمز آمیزی هستیدو شما همه گلبرگ ها را سبز رنگ کردین اما الان زمان مناسبی برای رنگ کردن گلبرگ هاستاما متوجه شدین که اگه قرمز رنگ میکردین بسیار جذابتر میشد برای شما اما اگه الان خواین رنگش رو تغییر بدین واقعا وحشتناک به نظر میاد و خیلی خیلی دشواره این کار,اگه از git استفاده کنین میتونین به راحتی رنگ هارو برگردانین و اولین چیزی که Git بهمون یاد میده اینه که یه اثر نباید دائمی باشد و به راحتی بتوان به حالت قبلی برگردد و هر عمل ثبت شده قابل برگشت هست

در این مقاله قصد دارم در رابطه با اینکه چطور از قدرت Git به عنوان یه برنامه نویس مبتدی استفاده کنیم صحبت کنیم

از آموزش های آنلاین استفاده کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری کدنویسی، دنبال کردن مجموعه آموزشی پروژه‌های نمایشی، تایپ کردن و ذخیره کد به عنوان مرجع است.

با این حال، اکثر آموزش‌ها با ادامه آموزش ها و قرار دادن قسمت جدید، کد را به روزرسانی  می‌کنند و تغیر میدهند. به عنوان مثال، کد قسمت 1 با کد قسمت 2 جایگزین می شود. آنها فقط آخرین نسخه کد را در اختیار ما می گذارند.
Git تمام نسخه های کد را به عنوان یک commit جداگانه ذخیره می کند. بنابراین، هنگامی که پروژه خود را توسعه می دهیم، منابع مختلفی خواهیم داشت. و شما میتوانید به کد های همون قسمت آموزشی به راحتی وارد شوید و درگیر کدهای جلسات جدید نشوید.

بازگردانی اشتباه انجام شده

وفتی در حال یادگیری هستیم با خیلی ز باگ ها مواجهه خواهیم شد و نکات جدیدی ا یاد خواهیم گرفت از باگ ها.

با این وجود گاهی به برخی از باگ ها مواجه میشویم که راه حلی برای حل آن ها پیدا نمیکنیم حتی در منباع مانند استک اور فلو و گوگل و …
Git یک نقطه بازرسی میتواند ایجاد کند و تغییرات را با جزئیات در فایل ها به ما نشان بدهد و همچنین میتوانیم به نقطه قبلی باز گردیم و مجددا کدنویسی خود را انجام دهیم.

یاد بگیرید که چیز هارا خرد کنید

برای استفاده از یک rollback، یک تعهد باید کوچک باشد. ما ترجیح می دهیم 20 خط کد را به عقب برگردانیم تا 200 خط.

استفاده از Git به ما آموزش می دهد تا یک مشکل بزرگ را به واحدهای کوچک قابل تعهد تقسیم کنیم. شکستن چیزها به ابداع یک طرح مشخص کمک می کند. طرح روشن ما را از گم شدن در پیچ و خم کد نجات می دهد.

 

علاوه بر این، ما را برای پروژه‌های مشارکتی آماده می‌کند که در آن ارائه یک تعهد بزرگ پس از مدتی طولانی می‌تواند باعث تضاد ادغام شود.

بازبینی آسان‌تر

چند نفر از ما بعد از مدت ها به پروژه برمی گردیم و به ما به عنوان یک غریبه نگاه به کدها می کنیم؟انگار ما ننوشته ایم کد ها رو؟

 

نگاه کردن به یک پروژه قدیمی اگر ترسناک نباشد، می تواند گیج کننده باشد. مخزن پروژه از فایل های متعددی تشکیل شده است. هر فایل حاوی صدها، اگر نه هزاران خط کد است.
سرمان را می مالیم و سؤال می کنیم،

“از کجا آغاز کنم؟”
Git پاسخ ساده ای به ما می دهد،
“با اولین commit شروع کنید و تا جایی که متوقف شدیم ادامه دهید.”
این به ما کمک می کند جریان توسعه را ردیابی کنیم، بنابراین بازبینی را سرعت می بخشد.


Git نه تنها ابزار قدرتمندی برای پروژه های مشارکتی بزرگ است، بلکه شتاب دهنده یادگیری برای مبتدیان نیز می باشد.
Git نسخه های کد را به عنوان مرجعی ذخیره می کند که به سرعت بخشیدن به یادگیری و بازبینی کمک می کند. همچنین آزمون و خطا را تشویق می کند و به ما آموزش می دهد که قبل از کدنویسی برنامه ریزی کنیم.

 

از کجا شروع کنیم : روش بصری و تعاملی برای یادگیری Git.
قبل از رفتن:  چگونه از Git به عنوان یک تازه‌کار استفاده می کنید؟

 

اگه نوشته من رو دوس داشتین ممنون میشم تو کامنت ها بگین بهم و اگه دوس دارین دوره آموزشی گیت برای افراد مبتدی رو برگزار کنیم به ما بگین

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *