چرا لینوکس؟

سلام.تقریبا گوش همه ی دوستان به لینوکس (منظورمان در این مقاله   از استفاده از  لینوکس به طور کلی به معنای توزیع های گنو/لینوکسی است (اینجا را ببینید)) خورده باشه.ولی واقعا چرا لینوکس؟

 

ماهیت open source 

اگر یک ماشین بخرید ولی ندانید که در زیر کاپوت آن اوضاع از چه قرار است،چه حسی به شما دست میدهد؟استفاده از ویندوز به مشابه همین رفتار است.با این حال، در مقابل، لینوکس به طور کامل یک پروژه منبع باز است. شما می توانید نگاهی به کد منبع یک سیستم عامل لینوکس داشته باشید که این مهم ترین قابلیت استفاده از gnu/linux است.

امنیت

بزارید با واقعیت روبه رو بشیم؛ویندوز همیشه در خطر قرار گرفتن در برابر حملات متعدد بوده که این میزان برای لینوکس واقعا کمه.با آنکه لینوکس هم کاملا آسیب ناپذیر نیست ولی نسبت به ویندوز بسیار ایمن تر است.این فقط راه کار لینوکس است که باعث می شود یک سیستم عامل امن باشد. به طور کلی، فرآیند مدیریت بسته، مفهوم مخازن، و ویژگی های دوگانه دیگر، امکان این را ایجاب کرده  که لینوکس امن تر از ویندوز باشد.

هنگامی که شما ویندوز را نصب کرده اید، شما باید یک برنامه آنتی ویروس را دانلود / خرید کنید تا کامپیوتر شما را از هکرها و بدافزار ها بی خطر نگه دارد.با این حال، لینوکس نیازی به استفاده از چنین برنامه های ضد ویروس ندارد. البته، چند ابزار نرم افزاری وجود دارد که به شما کمک می کند تا سیستم خود را از تهدید حفظ کنید، اما هنگامی که سیستم لینوکس دارید، اغلب غیر ضروری است.

 

 

احیای سیستم های قدیمی

همانطور که سیستم عامل در حال تکامل است، بنابراین نیازهای سخت افزاری خود را به طور نمادین افزایش می دهد. به عنوان مثال، اگر یک کپی واقعی از ویندوز 10 را خریداری کنید، باید حداقل الزامات سخت افزاری را برای اجرای آن با موفقیت انجام دهید، و شما نمیتوانید آن را در تقریبا هر سیستم ضعیف  اجرا کنید.با این وجود، با استفاده از لینوکس، شما حتی می توانید یکی از قدیمی ترین سیستم های کامپیوتری خود را برای رسیدن به یک کار استفاده کنید. با این حال، این بدان معنا نیست که هر توزیع لینوکس با 256 مگابایت رم همراه با یک پردازنده قدیمی تولید کند. با این حال، گزینه هایی وجود دارد که می توانید در سیستم های ضعیف  نیز نصب کنید (مانند Puppy Linux).

مناسب برای برنامه نویس ها

لینوکس تقریبا تمامی زبانهای برنامه نویسی اصلی (Python، C / C ++، Java، Perl، Ruby و غیره) را پشتیبانی می کند. علاوه بر آن طیف وسیعی از برنامه های مفید برای اهداف برنامه نویسی ارائه می دهد .ترمینال لینوکس بهتر از استفاده از خط فرمان پنجره(cli) برای توسعه دهندگان است. شما می توانید کتابخانه های زیادی را برای لینوکس پیدا کنید. همچنین، بسیاری از برنامه نویسان اشاره می کنند که مدیر بسته در لینوکس به آنها کمک می کند تا همه چیز را به راحتی انجام دهند.جالب توجه است که قابلیت اسکریپت bash نیز یکی از دلایلی محکم است که برنامه نویسان ترجیح می دهند از سیستم عامل لینوکس استفاده کنند.لینوکس نیز پشتیبانی بومی از SSH را به ارمغان می آورد، که به شما کمک می کند تا سرورهای خود را به سرعت مدیریت کنید. شما می توانید مواردی مانند دستورات dnf  را در نظر بگیرید که گنو/لینوکس را یکی از رایج ترین سیستم عامل های  برنامه نویسان می کند.

 

بروزرسانی برنامه ها

مایکروسافت یک بروزرسانی نرم افزاری را هنگامی که یک مجموعه ای از مشکلات را دریافت می کند یا اگر چیزی مهم است که باید حل شود، منتشر می کند. به عبارت دیگر، شما یک بروزرسانی نرم افزاری را برای رفع یک مشکل کوچک مشاهده خواهید کرد.بنابراین، با لینوکس، به روز رسانی های بیشتری را متوجه خواهید شد تا مشکلی را که ممکن است با آن مواجه شوید را رفع کنید. شما نه تنها تعداد بیشتری از به روز رسانی های نرم افزاری را تجربه خواهید کرد، بلکه شما نیز سریعتر به روز رسانی نرم افزار را مشاهده خواهید کرد.

 

‌شخصی سازی

یک مزیت عمده استفاده از لینوکس به جای ویندوز، سفارشی سازی است. اگر دوست دارید شخصی سازی و بهینه سازی سیستم را برای خود انجام دهید، لینوکس برای شما مناسب است.به غیر از نصب تم ها، شما دارای چندین تم آیکون زیبا هستید. علاوه بر این، شما می توانید Conky را برای نمایش اطلاعات سیستم روی دسکتاپ در جالب ترین امکان استفاده کنید. نیازی به گفتن نیست که شما می توانید بسیاری از اعمال را  در مورد تصاویر پس زمینه در لینوکس انجام دهید.

 

تنوع 

هیچ تازگی ای در  از ویندوز وجود ندارد. بله، شما ممکن است برنامه ها و بسته های مختلفی داشته باشید که در شرایط صدور مجوز، دوره فعال سازی، ویژگی های بسته بندی شده و قیمت آنها  متفاوت است.در مقابل، شما توزیع های  گنو/لینوکسی را برای مجموعه ای متفاوت از نیازها پیدا خواهید کرد. بنابراین، شما می توانید انتخاب کنید که هر یک از توزیع های موجود لینوکس را با توجه به نیازهای خود نصب کنید.به عنوان مثال، توزیع های لینوکس برای متخصصان امنیت وجود دارد، توزیع های لینوکس برای برنامه نویسان وجود دارد، توزیع های لینوکس برای رایانه های بسیار قدیمی وجود دارد. لینوکس برای همه وجود دارد :)

 

رایگان برای استفاده 

لینوکس به صورت رایگان در دسترس عموم است با این حال، این مورد در مورد ویندوز صادق  نیست!شما مجبور نیستید 100 تا 250 دلار به شما پرداخت کنید تا بتوانید دست راست خود را بر روی یک نسخه واقعی از یک توزیع لینوکس (مانند اوبونتو، فدورا) دریافت کنید. بنابراین، کاملا رایگان است.اگر چیزی رایگان است اما مفید است، همیشه بهترین چیزی است که می توان انتظار داشت. با پولی که شما صرفه جویی کرده اید می توانید سیستم خود را افزایش دهید 

 

پشتیبانی بهتر جامعه کاربری 

شما نیازی به استخدام یک متخصص برای حل مشکل در سیستم لینوکس خود ندارید. شما فقط باید یک موضوع مشابه در وب را برای یک راه حل جستجو کنید یا یک موضوع ارسال کنید تا دیگران بتوانند مشکل را حل کنند. در عرض چند دقیقه از ارسال یک موضوع در هر یک از انجمن های لینوکس، شما ممکن است یک پاسخ همراه با یک راه حل دقیق انتظار می رود که در نهایت کمک به حل و فصل مشکل خود را بدون هیچ هزینه!بسیاری از کاربران لینوکس فعال هستند که همیشه آماده پاسخ به یک موضوع مرتبط  به تخصص خود هستند . تعداد کاربران جامعه فعال در چنین انجمن ها بیش از تعداد اعضای فعال در هر انجمن متمرکز ویندوز است.با این حال، پاسخ جامعه ممکن است بسته به توزیع لینوکس مورد استفاده متفاوت باشد.(برای مثال برای جامعه ی فارسی زبان فدورا میتوانید به ask fedora مراجعه کنید.

 

قابلیت اطمینان

ویندوز، همانطور که می دانیم، روز به روز فرسوده تر می شود. شما می خواهید بعد از مدتی ویندوز را مجددا نصب کنید، زمانی که با سیستم خراب یا کاهش سرعت خود مواجه شدید.

اگر از لینوکس استفاده میکنید، مجبور نیستید دوباره آن را  نصب کنید تا یک سیستم سریعتر و بهتر ‌ تجربه شود. لینوکس به سیستم شما کمک می کند تا یک دوره طولانی تر اجرا شود (در واقع خیلی طولانی تر!).

همچنین با استفاده از ویندوز، شما باید به یک عادت که در آن شما برای راه اندازی مجدد سیستم برای تقریبا همه چیز نیاز دارید، سازگار شوید :(

  • اگر فقط نرم افزار را نصب کردید، مجددا راه اندازی کنید!
  • اگر اخیرا نرم افزار را حذف کرده اید، راه اندازی مجدد!
  • اگر شما یک بروز رسانی ویندوز را نصب کرده اید، راه اندازی مجدد!
  • اگر در  سیستم سرعت شما کم شده است ، راه اندازی مجدد!

با این حال، در مورد لینوکس، شما مجبور نیستید که برای موارد فوق ذکر شده را دوباره راه اندازی کنید. شما به راحتی می توانید با کار خود ادامه دهید و لینوکس شما را ناراحت نخواهد کرد.

یک واقعیت دیگر که ثابت می کند لینوکس قابل اعتماد است، سرورهای وب است. شما می توانید مشاهده کنید که بسیاری از غول اینترنت مانند گوگل و فیس بوک در لینوکس اجرا می شود. حتی تقریبا همه سوپر کامپیوترها در لینوکس کار می کنند.بنابراین، چرا ویندوز ترجیح نداده شده است بیشتر  از لینوکس؟ دلیل این است که لینوکس بسیار پایدارتر از سیستم عامل ویندوز است. 

 

حریم خصوصی

مطمئنا مایکروسافت تلاش می کند داده های جمع آوری شده از هر کاربر ناشناس شود. با این حال، به نظر می رسد که مایکروسافت ویندوز 10 دیگران  را قانع نکرده است. در حال حاضر میزان زیادی  انتقاد  از نحوه جمع آوری داده ها، آنچه باید جمع آوری کند و چه چیزی نباید داشته باشد، دریافت شده است.اگر تا به حال از ویندوز 10 استفاده کرده باشید، می توانید تنها به تنظیمات حریم خصوصی سر بزنید تا بدانید که همه چیز به طور پیش فرض فعال شده است. حتی اگر شما تصمیم به فرستادن اطلاعات مایکروسافت در مورد داده های خود نکنید، هنوز هم جمع آوری می شود. البته، مایکروسافت به طور رسمی با یک بیانیه مطبوعاتی مواجه نخواهد شد، اما مطمئنا این کار را انجام می دهد. بنابراین، شما نیاز به یک مجموعه ای از ابزار برای غیر فعال کردن ماژول های جاسوسی ویندوز نیاز دارید.

در مقابل، لینوکس یک راه حل کامل برای محافظت از حریم خصوصی است. اول از همه، توزیعهای لینوکس اطلاعات زیادی (یا به طور کلی هیچ چیز خاص) را جمع نمی کنند. علاوه بر این، شما نیازی به ابزارهای اضافی برای محافظت از حریم خصوصی خود نخواهید داشت.

 

نظرات کاربران
برای ثبت نظر ابتدا باید وارد سایت شوید